Amphenol Industrial PT00CE-22-36S(SR)
PT00CE-22-36S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT00CE-22-36S(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 36POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
PT00CE-22-36S(SR).pdf
Availability of PT00CE-22-36S(SR)
QUANTITY
PT00CE-22-36S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00CE-22-36S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT00CE-22-36S(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions36
Shell Size - Insert22-36
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00CE-22-36S(SR)
Related LinksPT00CE-2, PT00CE-22-36S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00CE-22-36S(SR) Details Description
Related parts for PT00CE-22-36S(SR)
RES SMD 2M OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf