Amphenol Industrial PT00CP-10-6S(351)
PT00CP-10-6S(351) picture photo
Mfg. Part Number
PT00CP-10-6S(351)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
PT00CP-10-6S(351).pdf
Availability of PT00CP-10-6S(351)
QUANTITY
PT00CP-10-6S(351) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00CP-10-6S(351)
Internal Part NumberEIS-PT00CP-10-6S(351)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00CP-10-6S(351)
Related LinksPT00CP-1, PT00CP-10-6S(351) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00CP-10-6S(351) Details Description
Related parts for PT00CP-10-6S(351)
DIODE GEN PURP 400V 10A D2PAK datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 900MA 240 MOHM datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M10-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
BRACKET 8 PT SLAVE ECON datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 0.5A 8-SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 25A DO203AA datasheet.pdf