Amphenol Industrial PT00CP-12-8SW(351)
PT00CP-12-8SW(351) picture photo
Mfg. Part Number
PT00CP-12-8SW(351)
Brief Description
CONN RCPT 8POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
PT00CP-12-8SW(351).pdf
Availability of PT00CP-12-8SW(351)
QUANTITY
PT00CP-12-8SW(351) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00CP-12-8SW(351)
Internal Part NumberEIS-PT00CP-12-8SW(351)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert12-8
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00CP-12-8SW(351)
Related LinksPT00CP-12, PT00CP-12-8SW(351) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00CP-12-8SW(351) Details Description
Related parts for PT00CP-12-8SW(351)
CONN RCPT 12POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
HDM DAUGHTERCARD STKG MOD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M25 NYLON 103MM datasheet.pdf
LENS CLEAR PIN XB-D datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
CONN HDR 5POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.3V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf