Amphenol Industrial PT00CP-14-12S
PT00CP-14-12S picture photo
Mfg. Part Number
PT00CP-14-12S
Brief Description
CONN RCPT 12POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
PT00CP-14-12S.pdf
Availability of PT00CP-14-12S
QUANTITY
PT00CP-14-12S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00CP-14-12S
Internal Part NumberEIS-PT00CP-14-12S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00CP-14-12S
Related LinksPT00CP, PT00CP-14-12S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00CP-14-12S Details Description
Related parts for PT00CP-14-12S
SENSOR 1000PSIS 1/4 NPT 5V datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M10-1.25 6H 1-5V datasheet.pdf
INDICATOR 110V 16MM FLUSH BLUE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 14.7K OHM 1% 30W datasheet.pdf
CABLE STR 4POS FEMALE/MALE 5M datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS T/H R/A datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
WIRE HARNESS FOR CJ25 JOYSTICK E datasheet.pdf
HDR 26POS 2 9MM LONG LATCH datasheet.pdf