Amphenol Industrial PT00CP-14-18S
PT00CP-14-18S picture photo
Mfg. Part Number
PT00CP-14-18S
Brief Description
CONN RCPT 18POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
PT00CP-14-18S.pdf
Availability of PT00CP-14-18S
QUANTITY
PT00CP-14-18S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00CP-14-18S
Internal Part NumberEIS-PT00CP-14-18S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00CP-14-18S
Related LinksPT00CP, PT00CP-14-18S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00CP-14-18S Details Description
Related parts for PT00CP-14-18S
IC VIDEO SYNC SEPARATOR 8-SOIC datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 28V 14W TO-272-2 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 3.01KOHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
XHT D TIP CHISEL 5 X 1.2 datasheet.pdf
RES 9M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf