Amphenol Industrial PT00CP-14-18SW(351)
PT00CP-14-18SW(351) picture photo
Mfg. Part Number
PT00CP-14-18SW(351)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
PT00CP-14-18SW(351).pdf
Availability of PT00CP-14-18SW(351)
QUANTITY
PT00CP-14-18SW(351) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00CP-14-18SW(351)
Internal Part NumberEIS-PT00CP-14-18SW(351)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00CP-14-18SW(351)
Related LinksPT00CP-14, PT00CP-14-18SW(351) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00CP-14-18SW(351) Details Description
Related parts for PT00CP-14-18SW(351)
RES SMD 0.009 OHM 5% 2W 0830 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 30VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 1K OHM 0805 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 8.66K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 50mA Backlight 24-SOIC W datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS R/A .100 TIN datasheet.pdf
RES 1.18K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 480MA 2.1 OHM SMD datasheet.pdf