Amphenol Industrial PT00CP-18-32S(351)
PT00CP-18-32S(351) picture photo
Mfg. Part Number
PT00CP-18-32S(351)
Brief Description
CONN RCPT 32POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
PT00CP-18-32S(351).pdf
Availability of PT00CP-18-32S(351)
QUANTITY
PT00CP-18-32S(351) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00CP-18-32S(351)
Internal Part NumberEIS-PT00CP-18-32S(351)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00CP-18-32S(351)
Related LinksPT00CP-18, PT00CP-18-32S(351) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00CP-18-32S(351) Details Description
Related parts for PT00CP-18-32S(351)
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
LED GRN/RED DIFF 2X5MM RECT T/H datasheet.pdf
CABLE 4COND 14AWG BLUE 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf
BIT F CONNECTOR datasheet.pdf
SOLDERSLEEVE datasheet.pdf
CTV 8C 8#16 SKT RECP datasheet.pdf
TV 55C 55#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
TV 46C MIXED PIN PLUG datasheet.pdf
220UF 10V 6,5X18MM 125C 4000H datasheet.pdf