Amphenol Industrial PT00CP-22-55SW(351)
PT00CP-22-55SW(351) picture photo
Mfg. Part Number
PT00CP-22-55SW(351)
Brief Description
CONN RCPT 55POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
PT00CP-22-55SW(351).pdf
Availability of PT00CP-22-55SW(351)
QUANTITY
PT00CP-22-55SW(351) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00CP-22-55SW(351)
Internal Part NumberEIS-PT00CP-22-55SW(351)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00CP-22-55SW(351)
Related LinksPT00CP-22, PT00CP-22-55SW(351) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00CP-22-55SW(351) Details Description
Related parts for PT00CP-22-55SW(351)
SENSOR PHOTOLOGIC SIDE LOOKING datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 21A 8.1 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC SIMPLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 32.4 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf