Amphenol Industrial PT00E-16-23P
PT00E-16-23P picture photo
Mfg. Part Number
PT00E-16-23P
Brief Description
CONN RCPT 23POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
PT00E-16-23P.pdf
Availability of PT00E-16-23P
QUANTITY
PT00E-16-23P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00E-16-23P
Internal Part NumberEIS-PT00E-16-23P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00E-16-23P
Related LinksPT00E-, PT00E-16-23P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00E-16-23P Details Description
Related parts for PT00E-16-23P
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IDC CABLE - CSC10S/AE10M/CSC10S datasheet.pdf
MULTI-TAP BOX 20A-120V UL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 20A 250V datasheet.pdf
RES SMD 379 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 1.5K OHM 8SIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 101 OHM .3W 1% RADIAL datasheet.pdf