Amphenol Industrial PT00E-18-30S(SR)
PT00E-18-30S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT00E-18-30S(SR)
Brief Description
CONN RCPT 30POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
PT00E-18-30S(SR).pdf
Availability of PT00E-18-30S(SR)
QUANTITY
PT00E-18-30S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00E-18-30S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT00E-18-30S(SR)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions30
Shell Size - Insert18-30
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00E-18-30S(SR)
Related LinksPT00E-18, PT00E-18-30S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00E-18-30S(SR) Details Description
Related parts for PT00E-18-30S(SR)
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
CONN TB RCPT 96PS 3ROW R/A GOLD datasheet.pdf
RES SMD 2.61 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V U2J 0603 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 7/8" datasheet.pdf
RES 140K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf