Amphenol Industrial PT00E-20-24P
PT00E-20-24P picture photo
Mfg. Part Number
PT00E-20-24P
Brief Description
CONN RCPT 24POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
PT00E-20-24P.pdf
Availability of PT00E-20-24P
QUANTITY
PT00E-20-24P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00E-20-24P
Internal Part NumberEIS-PT00E-20-24P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert20-24
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00E-20-24P
Related LinksPT00E-, PT00E-20-24P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00E-20-24P Details Description
Related parts for PT00E-20-24P
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 1.96K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 500MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 1.25KVDC SCRW datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 2W SMBJ datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CMOS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
MODULE TXRX 900MHZ W/ CONN datasheet.pdf