Amphenol Industrial PT00E-20-26S
PT00E-20-26S picture photo
Mfg. Part Number
PT00E-20-26S
Brief Description
CONN RCPT 26POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
PT00E-20-26S.pdf
Availability of PT00E-20-26S
QUANTITY
PT00E-20-26S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00E-20-26S
Internal Part NumberEIS-PT00E-20-26S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert20-26
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 23A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00E-20-26S
Related LinksPT00E-, PT00E-20-26S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00E-20-26S Details Description
Related parts for PT00E-20-26S
RES 13K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 33PF 3KV NP0 1808 datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 330K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
BEND RELIEF 7.0MM RED datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG RED 1000' datasheet.pdf
A5 4.0KW 17 BIT ABSOLUTE datasheet.pdf
COMMERCIAL 2100 datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf