Amphenol Industrial PT00P-12-10S(023)
PT00P-12-10S(023) picture photo
Mfg. Part Number
PT00P-12-10S(023)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
PT00P-12-10S(023).pdf
Availability of PT00P-12-10S(023)
QUANTITY
PT00P-12-10S(023) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00P-12-10S(023)
Internal Part NumberEIS-PT00P-12-10S(023)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00P-12-10S(023)
Related LinksPT00P-12, PT00P-12-10S(023) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00P-12-10S(023) Details Description
Related parts for PT00P-12-10S(023)
RES SMD 178 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
RES 1.47M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 30W datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 200K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS CABLE SKT datasheet.pdf