Vishay/Dale CRCW08051R18FKEA
CRCW08051R18FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08051R18FKEA
Brief Description
RES SMD 1.18 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08051R18FKEA.pdf
Availability of CRCW08051R18FKEA
QUANTITY
CRCW08051R18FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08051R18FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW08051R18FKEA
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.18
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08051R18FKEA
Related LinksCRCW0805, CRCW08051R18FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08051R18FKEA Details Description
Related parts for CRCW08051R18FKEA
RES SMD 750 OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SYNC 8DFN datasheet.pdf
CONN HEADER LOPRO 2POS .100 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
IC PRIMARY SWITCHING REG 16NSOIC datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 60V AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS PNL ANGL PIN datasheet.pdf
BEVEL 1.00MM 800 datasheet.pdf