Amphenol Industrial PT00P-12-10S
PT00P-12-10S picture photo
Mfg. Part Number
PT00P-12-10S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
PT00P-12-10S.pdf
Availability of PT00P-12-10S
QUANTITY
PT00P-12-10S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00P-12-10S
Internal Part NumberEIS-PT00P-12-10S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00P-12-10S
Related LinksPT00P-, PT00P-12-10S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00P-12-10S Details Description
Related parts for PT00P-12-10S
FIXED IND 270NH 759MA 360 MOHM datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 2.26"L X 1.61"W datasheet.pdf
INPUT MODULE AC/DC 18MA 15VDC datasheet.pdf
CONN SOCKET 100POS .8MM VERT datasheet.pdf
IC GAS GAUGE W/IMP TRACK 44TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES .68 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 30MA 28 OHM SMD datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
500 TB SOCKET PIN-STRIP datasheet.pdf
CONN M12 6POS datasheet.pdf