Amphenol Industrial PT00P-12-3P
PT00P-12-3P picture photo
Mfg. Part Number
PT00P-12-3P
Brief Description
CONN RCPT 3POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
PT00P-12-3P.pdf
Availability of PT00P-12-3P
QUANTITY
PT00P-12-3P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00P-12-3P
Internal Part NumberEIS-PT00P-12-3P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert12-3
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00P-12-3P
Related LinksPT00P, PT00P-12-3P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00P-12-3P Details Description
Related parts for PT00P-12-3P
CONN PLUG DISCRETE IDC 26 POS datasheet.pdf
VARISTOR 42V 125A 2-SMD J-LEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 19F OLIVE datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 3.6K OHM 16DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.8V SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HDR 33POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
DIP CABLE 18POS datasheet.pdf