AVX Corporation TACR475K010RTA
TACR475K010RTA picture photo
Mfg. Part Number
TACR475K010RTA
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 10V 10% 0805
Datasheet Download
TACR475K010RTA.pdf
Availability of TACR475K010RTA
QUANTITY
TACR475K010RTA Order Process
Ship out your order
Specifications of TACR475K010RTA
Internal Part NumberEIS-TACR475K010RTA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)6 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.053" W (2.00mm x 1.35mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TACR475K010RTA
Related LinksTACR475, TACR475K010RTA Datasheet, AVX Corporation Distributor
TACR475K010RTA Details Description
Related parts for TACR475K010RTA
DIODE GEN PURP 200V 20A DO203AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC SIMPLEX datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 3A 8SOIC datasheet.pdf
TRANSFORMER WE-LAN MED 10/100BT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
NON INSL BRAZED SEAM RING TONGUE datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 2% 50VDC 2416 datasheet.pdf
JS RELAY (LONG ENDURANCE TYPE, C datasheet.pdf
CONN RECEPT datasheet.pdf
CONN 18POS 0.8MM SMT datasheet.pdf