Amphenol Industrial PT00SE-14-19PLC
PT00SE-14-19PLC picture photo
Mfg. Part Number
PT00SE-14-19PLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 19POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
PT00SE-14-19PLC.pdf
Availability of PT00SE-14-19PLC
QUANTITY
PT00SE-14-19PLC Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00SE-14-19PLC
Internal Part NumberEIS-PT00SE-14-19PLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00SE-14-19PLC
Related LinksPT00SE-, PT00SE-14-19PLC Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00SE-14-19PLC Details Description
Related parts for PT00SE-14-19PLC
TOOL CERTICRIMP 18-24AWG UMNL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 210PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
Crystal 14.7456MHz 30ppm 18pF 25 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
LED IND LIGHT 12V RED datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 410MW SOD123 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf