Vicor Corporation V150B36E250BF
V150B36E250BF picture photo
Mfg. Part Number
V150B36E250BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W
Datasheet Download
V150B36E250BF.pdf
Availability of V150B36E250BF
QUANTITY
V150B36E250BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B36E250BF
Internal Part NumberEIS-V150B36E250BF
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.94A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B36E250BF
Related LinksV150B3, V150B36E250BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B36E250BF Details Description
Related parts for V150B36E250BF
RES SMD 32.4K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RELAY SSR 50A 240VAC DC IN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 14TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
TERMINAL MARKER WS 12/5 FWZ MKD datasheet.pdf
IC POE 802.3AT 8-PORT PSE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf