Amphenol Industrial PT00SE-20-16S(SR)
PT00SE-20-16S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT00SE-20-16S(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
PT00SE-20-16S(SR).pdf
Availability of PT00SE-20-16S(SR)
QUANTITY
PT00SE-20-16S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00SE-20-16S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT00SE-20-16S(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00SE-20-16S(SR)
Related LinksPT00SE-2, PT00SE-20-16S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00SE-20-16S(SR) Details Description
Related parts for PT00SE-20-16S(SR)
Connector Receptacle 3 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IND DELAY LINE 600PS 1 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 33PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN CHAMP PLUG 30POS .050 R/A datasheet.pdf
CAP CER 3.1PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
IC FPGA 363 I/O 484BGA datasheet.pdf
SWITCH PIN PLUNGER SPST 5A QC datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf