Amphenol Industrial PT00SE-22-41S(106)
PT00SE-22-41S(106) picture photo
Mfg. Part Number
PT00SE-22-41S(106)
Brief Description
CONN RCPT 41POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
PT00SE-22-41S(106).pdf
Availability of PT00SE-22-41S(106)
QUANTITY
PT00SE-22-41S(106) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00SE-22-41S(106)
Internal Part NumberEIS-PT00SE-22-41S(106)
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Tin Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00SE-22-41S(106)
Related LinksPT00SE-22, PT00SE-22-41S(106) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00SE-22-41S(106) Details Description
Related parts for PT00SE-22-41S(106)
IC FPGA 166 I/O 240HQFP datasheet.pdf
CONN HEADER .4MM 80POS SMD datasheet.pdf
CONN HDEAR BRKWAY .100 10POS R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 59 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 8AWG GREEN 100' datasheet.pdf
Connector Socket 25 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf