Amphenol Industrial PT00SE-24-61S(SR)
PT00SE-24-61S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT00SE-24-61S(SR)
Brief Description
CONN RCPT 61POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
PT00SE-24-61S(SR).pdf
Availability of PT00SE-24-61S(SR)
QUANTITY
PT00SE-24-61S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00SE-24-61S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT00SE-24-61S(SR)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00SE-24-61S(SR)
Related LinksPT00SE-2, PT00SE-24-61S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00SE-24-61S(SR) Details Description
Related parts for PT00SE-24-61S(SR)
CAP CER 0.068UF 16V X7R 0508 datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 93.6VC SMB datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA DO213AA datasheet.pdf
CABLE MARKER LABEL WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf