Amphenol Industrial PT00W-22-55S
PT00W-22-55S picture photo
Mfg. Part Number
PT00W-22-55S
Brief Description
CONN RCPT 55POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
PT00W-22-55S.pdf
Availability of PT00W-22-55S
QUANTITY
PT00W-22-55S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00W-22-55S
Internal Part NumberEIS-PT00W-22-55S
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00W-22-55S
Related LinksPT00W-, PT00W-22-55S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00W-22-55S Details Description
Related parts for PT00W-22-55S
IC CTRLR HOTSWAP W/ADC 28-SSOP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 20A 12V datasheet.pdf
DIODE TUNING HIGH Q CC SOT-323 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS 20AWG MTA-156 datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 100VDC 2416 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
1XRSV M12 D COD GEW UMSPRITZT 1M datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY SNAP-IN datasheet.pdf
CONN ADAPTER 12P-12P F-M PNL MNT datasheet.pdf
Connector Receptacle USB - micro AB 2.0 5 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf