Amphenol Industrial PT01A-12-10PX
PT01A-12-10PX picture photo
Mfg. Part Number
PT01A-12-10PX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT01A-12-10PX.pdf
Availability of PT01A-12-10PX
QUANTITY
PT01A-12-10PX Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01A-12-10PX
Internal Part NumberEIS-PT01A-12-10PX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01A-12-10PX
Related LinksPT01A-, PT01A-12-10PX Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01A-12-10PX Details Description
Related parts for PT01A-12-10PX
RES SMD 82 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC LINE DRIVER ADSL 28TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 95.3K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5.08MM datasheet.pdf