Amphenol Industrial PT01A-12-3P
PT01A-12-3P picture photo
Mfg. Part Number
PT01A-12-3P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 3 POS CBL MNT W/PINS
Datasheet Download
PT01A-12-3P.pdf
Availability of PT01A-12-3P
QUANTITY
PT01A-12-3P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01A-12-3P
Internal Part NumberEIS-PT01A-12-3P
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert12-3
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01A-12-3P
Related LinksPT01A, PT01A-12-3P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01A-12-3P Details Description
Related parts for PT01A-12-3P
CONN HEADER .100 DUAL R/A 52POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 28A D2PAK datasheet.pdf
IC DAC 10BIT R-R W/BUFF 8-MSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 100V X7S 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
ABJ SWITCH 1.2MM SPDT ROLLER datasheet.pdf