Amphenol Industrial PT01A-16-23P(SR)
PT01A-16-23P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT01A-16-23P(SR)
Brief Description
CONN RCPT 23POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT01A-16-23P(SR).pdf
Availability of PT01A-16-23P(SR)
QUANTITY
PT01A-16-23P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01A-16-23P(SR)
Internal Part NumberEIS-PT01A-16-23P(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01A-16-23P(SR)
Related LinksPT01A-16, PT01A-16-23P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01A-16-23P(SR) Details Description
Related parts for PT01A-16-23P(SR)
CAP CER 0.68UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf
IC DAC 12BIT OCTAL BUFF 24-TSSOP datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
RES CHAS MNT 33K OHM 10% 30W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
EVAL KIT MAX1473 datasheet.pdf
NON-HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T412 datasheet.pdf
IND METAL PNL 3MM RED DIFF datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 6.3V X5R 01005 datasheet.pdf