TDK Corporation LGJ7045TC-331M-D
LGJ7045TC-331M-D picture photo
Mfg. Part Number
LGJ7045TC-331M-D
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 330UH 420MA 1.03 OHM
Datasheet Download
LGJ7045TC-331M-D.pdf
Availability of LGJ7045TC-331M-D
QUANTITY
LGJ7045TC-331M-D Order Process
Ship out your order
Specifications of LGJ7045TC-331M-D
Internal Part NumberEIS-LGJ7045TC-331M-D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductLGJ Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLGJ7045TC-D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance330µH
Tolerance±20%
Current Rating420mA
Current - Saturation490mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.03 Ohm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.283" L x 0.272" W (7.20mm x 6.90mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGJ7045TC-331M-D
Related LinksLGJ7045T, LGJ7045TC-331M-D Datasheet, TDK Corporation Distributor
LGJ7045TC-331M-D Details Description
Related parts for LGJ7045TC-331M-D
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8DIP GW datasheet.pdf
101LF METRAL 5R HDR HALF KEY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
RES 464K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
1.25MM F/L 26POS 26AWG 150MM datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 25A datasheet.pdf