Amphenol Industrial PT01A-18-11S(SR)
PT01A-18-11S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT01A-18-11S(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT01A-18-11S(SR).pdf
Availability of PT01A-18-11S(SR)
QUANTITY
PT01A-18-11S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01A-18-11S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT01A-18-11S(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C