Amphenol Industrial PT01A-20-39S
PT01A-20-39S picture photo
Mfg. Part Number
PT01A-20-39S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT01A-20-39S.pdf
Availability of PT01A-20-39S
QUANTITY
PT01A-20-39S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01A-20-39S
Internal Part NumberEIS-PT01A-20-39S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01A-20-39S
Related LinksPT01A-, PT01A-20-39S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01A-20-39S Details Description
Related parts for PT01A-20-39S
40 OHM THERMISTOR datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 12V 5V 120W datasheet.pdf
IC ADC DUAL 16BIT 500KSPS 24QSOP datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES 56K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC ENCORE MCU 4K FLASH 28DIP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DP3T 5A 120V datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A SOT223-3 datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf