Amphenol Industrial PT01A-22-55S(SR)
PT01A-22-55S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT01A-22-55S(SR)
Brief Description
CONN RCPT 55POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT01A-22-55S(SR).pdf
Availability of PT01A-22-55S(SR)
QUANTITY
PT01A-22-55S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01A-22-55S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT01A-22-55S(SR)
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01A-22-55S(SR)
Related LinksPT01A-22, PT01A-22-55S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01A-22-55S(SR) Details Description
Related parts for PT01A-22-55S(SR)
CTRLR TEMP SSR 480V 50A AC OUT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC ADC 11BIT SER/PAR 125M 64VQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
INSERT MALE 24POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 128LQFP datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CMOS 50PPM 5X7MM datasheet.pdf