Amphenol Industrial PT01A-24-61S(424)
PT01A-24-61S(424) picture photo
Mfg. Part Number
PT01A-24-61S(424)
Brief Description
CONN RCPT 61POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT01A-24-61S(424).pdf
Availability of PT01A-24-61S(424)
QUANTITY
PT01A-24-61S(424) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01A-24-61S(424)
Internal Part NumberEIS-PT01A-24-61S(424)
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01A-24-61S(424)
Related LinksPT01A-24, PT01A-24-61S(424) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01A-24-61S(424) Details Description
Related parts for PT01A-24-61S(424)
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR P/P 2.93V SC70-4 datasheet.pdf
IC MCU 8-BIT 16K 16MHZ OTP 40DIP datasheet.pdf
C COMPILER H8 1 USER datasheet.pdf
RES 361 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN HDR 54POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
CONN 6POS POKE-IN 18-26AWG datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/2.85V 0.2A 5DSBG datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf