Amphenol Industrial PT01A-24-61S(SR)
PT01A-24-61S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT01A-24-61S(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT01A-24-61S(SR).pdf
Availability of PT01A-24-61S(SR)
QUANTITY
PT01A-24-61S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01A-24-61S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT01A-24-61S(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01A-24-61S(SR)
Related LinksPT01A-24, PT01A-24-61S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01A-24-61S(SR) Details Description
Related parts for PT01A-24-61S(SR)
CONN EDGECARD 30POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
IC TXRX RS485 FAULT PROT 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RETAINING RING datasheet.pdf
POT 20K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 8A 120V TO-277A datasheet.pdf