Amphenol Industrial PT01CE-10-6S(424)
PT01CE-10-6S(424) picture photo
Mfg. Part Number
PT01CE-10-6S(424)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT01CE-10-6S(424).pdf
Availability of PT01CE-10-6S(424)
QUANTITY
PT01CE-10-6S(424) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01CE-10-6S(424)
Internal Part NumberEIS-PT01CE-10-6S(424)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01CE-10-6S(424)
Related LinksPT01CE-1, PT01CE-10-6S(424) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01CE-10-6S(424) Details Description
Related parts for PT01CE-10-6S(424)
CONN HEADER .100 SINGL R/A 18POS datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN FFC VERT 10POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
19P MTA156 CONN ASSY 24AWG LF datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 1POS 90DEG datasheet.pdf
RES 562K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS PCB R/A datasheet.pdf
.5 FPC VT ZIF TYPE-A 39 CONT datasheet.pdf
SW TACT SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CAP FILM 47PF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf