Amphenol Industrial PT01CE-12-3P(SR)
PT01CE-12-3P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT01CE-12-3P(SR)
Brief Description
CONN RCPT 3POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT01CE-12-3P(SR).pdf
Availability of PT01CE-12-3P(SR)
QUANTITY
PT01CE-12-3P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01CE-12-3P(SR)
Internal Part NumberEIS-PT01CE-12-3P(SR)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert12-3
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01CE-12-3P(SR)
Related LinksPT01CE-1, PT01CE-12-3P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01CE-12-3P(SR) Details Description
Related parts for PT01CE-12-3P(SR)
BATTERY NICAD PACK 10.8V 1500MAH datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
12POS ASSEMBLY FRAME datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY TIN 6POS datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 1" BK 25' datasheet.pdf
FERRITE CORE PQ 6.3UH N95 datasheet.pdf
RES 560 OHM 5.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC BUFFER/DRIVER OCTAL 20LCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf