Amphenol Industrial PT01CP-22-41S
PT01CP-22-41S picture photo
Mfg. Part Number
PT01CP-22-41S
Brief Description
CONN RCPT 41POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT01CP-22-41S.pdf
Availability of PT01CP-22-41S
QUANTITY
PT01CP-22-41S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01CP-22-41S
Internal Part NumberEIS-PT01CP-22-41S
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01CP-22-41S
Related LinksPT01CP, PT01CP-22-41S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01CP-22-41S Details Description
Related parts for PT01CP-22-41S
PLUG BANTAM/3ALLIG CLIPS CABLE datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.2A SOT23-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CABLE RJ45 2M 24AWG datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CIRCUIT BOARD FOR 221I datasheet.pdf
ROUND SPACER M6 NYLON 2MM datasheet.pdf
MINITEK SHRD HDR RA datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT PIN datasheet.pdf