Amphenol Industrial PT01E-10-6PW(SR)
PT01E-10-6PW(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT01E-10-6PW(SR)
Brief Description
CONN RCPT 6POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT01E-10-6PW(SR).pdf
Availability of PT01E-10-6PW(SR)
QUANTITY
PT01E-10-6PW(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01E-10-6PW(SR)
Internal Part NumberEIS-PT01E-10-6PW(SR)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01E-10-6PW(SR)
Related LinksPT01E-10, PT01E-10-6PW(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01E-10-6PW(SR) Details Description
Related parts for PT01E-10-6PW(SR)
IC HEX INVERTER 14-DHVQFN datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/4W 0202 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
26CC PICOFLEX 90MM LONG datasheet.pdf
RES 0.576 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH LIMIT 0.1A 1M CABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
CYLINDER AIR SPECIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf