Amphenol Industrial PT01E-14-12S(023)
PT01E-14-12S(023) picture photo
Mfg. Part Number
PT01E-14-12S(023)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 12POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT01E-14-12S(023).pdf
Availability of PT01E-14-12S(023)
QUANTITY
PT01E-14-12S(023) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01E-14-12S(023)
Internal Part NumberEIS-PT01E-14-12S(023)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01E-14-12S(023)
Related LinksPT01E-14, PT01E-14-12S(023) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01E-14-12S(023) Details Description
Related parts for PT01E-14-12S(023)
RES SMD 620K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES 39 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4A 32V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 8POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPDT SHRT HNG LVR datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS WALL MNT SKT datasheet.pdf