Amphenol Industrial PT01E-16-8PW(SR)
PT01E-16-8PW(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT01E-16-8PW(SR)
Brief Description
CONN RCPT 8POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT01E-16-8PW(SR).pdf
Availability of PT01E-16-8PW(SR)
QUANTITY
PT01E-16-8PW(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01E-16-8PW(SR)
Internal Part NumberEIS-PT01E-16-8PW(SR)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions8
Shell Size - Insert16-8
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01E-16-8PW(SR)
Related LinksPT01E-16, PT01E-16-8PW(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01E-16-8PW(SR) Details Description
Related parts for PT01E-16-8PW(SR)
DIODE ARRAY GP 200V 4A DPAK datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 16V 20% 0603 datasheet.pdf
FUSE 1400A 500V UL CSA datasheet.pdf
RES SMD 4.87 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC TCXO 38.4MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.047UF RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 850V RADIAL datasheet.pdf