Amphenol Industrial PT01E-22-55S(313)
PT01E-22-55S(313) picture photo
Mfg. Part Number
PT01E-22-55S(313)
Brief Description
CONN RCPT 55POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT01E-22-55S(313).pdf
Availability of PT01E-22-55S(313)
QUANTITY
PT01E-22-55S(313) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01E-22-55S(313)
Internal Part NumberEIS-PT01E-22-55S(313)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01E-22-55S(313)
Related LinksPT01E-22, PT01E-22-55S(313) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01E-22-55S(313) Details Description
Related parts for PT01E-22-55S(313)
CONN EDGECARD 48POS .156 WW datasheet.pdf
IC REG LDO 9V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
IC DC/DC CONV DUAL CHRG 24-QFN datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher Triac Dimming 1A eDIP-12 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 29A 8-SOIC datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 1M M8 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf