Amphenol Industrial PT01E10-2P-SR
PT01E10-2P-SR picture photo
Mfg. Part Number
PT01E10-2P-SR
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
PT 2C 2#16 PIN PLUG
Datasheet Download
PT01E10-2P-SR.pdf
Availability of PT01E10-2P-SR
QUANTITY
PT01E10-2P-SR Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01E10-2P-SR
Internal Part NumberEIS-PT01E10-2P-SR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01E10-2P-SR
Related LinksPT01E1, PT01E10-2P-SR Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01E10-2P-SR Details Description
Related parts for PT01E10-2P-SR
RIVET SNAP 0.252" NYLON BLACK datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR26H/AE26G/HPL26H datasheet.pdf
RES 4.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 700MA 220 MOHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
POT 2K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SWITCH SELECT DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf