Amphenol Industrial PT01P-10-6P(152)
PT01P-10-6P(152) picture photo
Mfg. Part Number
PT01P-10-6P(152)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT01P-10-6P(152).pdf
Availability of PT01P-10-6P(152)
QUANTITY
PT01P-10-6P(152) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01P-10-6P(152)
Internal Part NumberEIS-PT01P-10-6P(152)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01P-10-6P(152)
Related LinksPT01P-10, PT01P-10-6P(152) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01P-10-6P(152) Details Description
Related parts for PT01P-10-6P(152)
CAP TRIMMER 5.5-20PF 100V TH datasheet.pdf
FILTER LINE 30UH 15A VERTICAL datasheet.pdf
TERM SNAP-SPACE #6 STUD UNINSUL datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.25A 106 MOHM datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 7A 125V datasheet.pdf
RES 127 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC CLK GEN SPREAD SPECTRUM 8DFN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf