Amphenol Industrial PT01P-14-18P(152)
PT01P-14-18P(152) picture photo
Mfg. Part Number
PT01P-14-18P(152)
Brief Description
CONN RCPT 18POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT01P-14-18P(152).pdf
Availability of PT01P-14-18P(152)
QUANTITY
PT01P-14-18P(152) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01P-14-18P(152)
Internal Part NumberEIS-PT01P-14-18P(152)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01P-14-18P(152)
Related LinksPT01P-14, PT01P-14-18P(152) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01P-14-18P(152) Details Description
Related parts for PT01P-14-18P(152)
INLET IEC320 C14 SNAP 4.8MMFASTN datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 60POS DL SR 30AU datasheet.pdf
CONN HEADER 21POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 5.08MM datasheet.pdf
MLX CAP 12POS WHITE 4202212C datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 503MA 1.6 OHM SMD datasheet.pdf
MICRO 15 M 12" YEL JACKP datasheet.pdf
ECAM CABLE GND 14 AWG datasheet.pdf