Amphenol Industrial PT01P-20-41P(152)
PT01P-20-41P(152) picture photo
Mfg. Part Number
PT01P-20-41P(152)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT01P-20-41P(152).pdf
Availability of PT01P-20-41P(152)
QUANTITY
PT01P-20-41P(152) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01P-20-41P(152)
Internal Part NumberEIS-PT01P-20-41P(152)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01P-20-41P(152)
Related LinksPT01P-20, PT01P-20-41P(152) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01P-20-41P(152) Details Description
Related parts for PT01P-20-41P(152)
CONN SOCKET 10PIN GOLD W/STR REL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES MO 1W 12.1K OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE ASSY MDR 26POS M-M 1.0M datasheet.pdf
CONN SOCKET 10 POS 2MM GOLD datasheet.pdf
SW LIMT SPDT 10A ADJ ROD LEVR datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 20% 1411 datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 2A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
HD 38999 73C 73#23 PIN PLUG datasheet.pdf
24-Bit, 192 kHz Stereo DAC with Volume Control IC datasheet.pdf