Amphenol Industrial PT01P-20-41S(152)
PT01P-20-41S(152) picture photo
Mfg. Part Number
PT01P-20-41S(152)
Brief Description
CONN RCPT 41POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT01P-20-41S(152).pdf
Availability of PT01P-20-41S(152)
QUANTITY
PT01P-20-41S(152) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01P-20-41S(152)
Internal Part NumberEIS-PT01P-20-41S(152)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01P-20-41S(152)
Related LinksPT01P-20, PT01P-20-41S(152) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01P-20-41S(152) Details Description
Related parts for PT01P-20-41S(152)
TRIMMER 50K OHM 0.15W SMD datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 3.6"L X 2.25"W datasheet.pdf
RES SMD 35.7KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 16POS datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY FLANGE 10AMP datasheet.pdf
UDOC FLASH DISK 2GB datasheet.pdf
CAP FILM 0.024UF 3% 400VDC RAD datasheet.pdf