Amphenol Industrial PT01P-22-55P(152)
PT01P-22-55P(152) picture photo
Mfg. Part Number
PT01P-22-55P(152)
Brief Description
CONN RCPT 55POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT01P-22-55P(152).pdf
Availability of PT01P-22-55P(152)
QUANTITY
PT01P-22-55P(152) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01P-22-55P(152)
Internal Part NumberEIS-PT01P-22-55P(152)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01P-22-55P(152)
Related LinksPT01P-22, PT01P-22-55P(152) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01P-22-55P(152) Details Description
Related parts for PT01P-22-55P(152)
IC 2.55V O-D 20% TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RELAY OPTO AC/DC 200V 0.65A 4SMD datasheet.pdf
RELAY SOFTSTOP 480V 50A AC OUT datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX1282 datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 1.0GHZ 425TEPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
RES 12.9K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES 4.53 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf