Vishay/Dale RN60E1622FBSL
RN60E1622FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60E1622FBSL
Brief Description
RES 16.2K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E1622FBSL.pdf
Availability of RN60E1622FBSL
QUANTITY
RN60E1622FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E1622FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60E1622FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E1622FBSL
Related LinksRN60E1, RN60E1622FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E1622FBSL Details Description
Related parts for RN60E1622FBSL
IC CLK BUFFER 2:10 3GHZ 32TQFP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPTACLE SOLDER datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 48VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 7.50MM R/A SLDR datasheet.pdf
762 TB SPR PLU WF DOWN datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf