Amphenol Industrial PT01P-22-55S(424)
PT01P-22-55S(424) picture photo
Mfg. Part Number
PT01P-22-55S(424)
Brief Description
CONN RCPT 55POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT01P-22-55S(424).pdf
Availability of PT01P-22-55S(424)
QUANTITY
PT01P-22-55S(424) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01P-22-55S(424)
Internal Part NumberEIS-PT01P-22-55S(424)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01P-22-55S(424)
Related LinksPT01P-22, PT01P-22-55S(424) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01P-22-55S(424) Details Description
Related parts for PT01P-22-55S(424)
HOOK-UP SOLID 22AWG WHITE 100' datasheet.pdf
CAP ARRAY 47PF 50V NP0 0612 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 12V datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.8A TO-92 datasheet.pdf
OPTOISO 4KV TRANS W/BASE 8SOIC datasheet.pdf
TAPERED END FOR FOOD PENETRATION datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
GUIDE TERMINAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 400VDC RDL datasheet.pdf