Amphenol Industrial PT01SE-14-12S
PT01SE-14-12S picture photo
Mfg. Part Number
PT01SE-14-12S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 12POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT01SE-14-12S.pdf
Availability of PT01SE-14-12S
QUANTITY
PT01SE-14-12S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01SE-14-12S
Internal Part NumberEIS-PT01SE-14-12S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01SE-14-12S
Related LinksPT01SE, PT01SE-14-12S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01SE-14-12S Details Description
Related parts for PT01SE-14-12S
IC DETECT UNDERVOLT 4.5V SOT23-5 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAD datasheet.pdf
CONN FFC VERT 16POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
CONN SPLICE 16.5-20AWG THRU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 32K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf