Amphenol Industrial PT01SE-14-15S(SR)
PT01SE-14-15S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT01SE-14-15S(SR)
Brief Description
CONN RCPT 15POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT01SE-14-15S(SR).pdf
Availability of PT01SE-14-15S(SR)
QUANTITY
PT01SE-14-15S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01SE-14-15S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT01SE-14-15S(SR)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01SE-14-15S(SR)
Related LinksPT01SE-1, PT01SE-14-15S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01SE-14-15S(SR) Details Description
Related parts for PT01SE-14-15S(SR)
JUMPER-H1502TR/A2015Y/X 4" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RELIMATE A/S CNR 3P LF datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
KRIMPING DIE ATP-SAA-2218-E1 datasheet.pdf
RES 383K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
IC OPAMP ZERO-DRIFT 1.5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.091UF 5% 1000VDC AXIA datasheet.pdf