Amphenol Industrial PT01SE-14-5P(424)
PT01SE-14-5P(424) picture photo
Mfg. Part Number
PT01SE-14-5P(424)
Brief Description
CONN RCPT 5POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT01SE-14-5P(424).pdf
Availability of PT01SE-14-5P(424)
QUANTITY
PT01SE-14-5P(424) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01SE-14-5P(424)
Internal Part NumberEIS-PT01SE-14-5P(424)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert14-5
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01SE-14-5P(424)
Related LinksPT01SE-1, PT01SE-14-5P(424) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01SE-14-5P(424) Details Description
Related parts for PT01SE-14-5P(424)
IC MCU 8BIT 40KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
MOSFET POWER 42V 14A D2PAK datasheet.pdf
TVS DIODE 12.1VWM 22VC DO204AC datasheet.pdf
LED SQ 2W YELLOW 598NM SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS SKT datasheet.pdf